• KS

Ses på DIALOG mässan!

Föreningen deltar första gången på Dialogmässan 2020 - för att komma i kontakt med DIG som är medlem eller som är blivande medlem.

Kom och hälsa på delar av styrelsen (torsdag). Bekanta dig med våra medlemsresor och föredrag, samt ge tips åt oss och förslag/önskningar inför den kommande avtalsperioden. Psst! Hämta din "medlemspenna" och en "medlemskasse" (först till kvarn) samt bekanta dig (skolombud - hämta!) föreningens nya "Välkommstfolder".


30 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla
OM OSS

Ålands lärarförening r.f. samlar åländska lärare både från grundskolan och gymnasiet. Föreningen är i sin tur ansluten till Finlandsvenska lärarförbundet FSL. som är en del av OAJ. Förhandlingarna sköts av Akava Åland r.f. 

ADRESS

Tel. +358 400686150 (ordf.)

Medlemssekr. Akava-Å: 018-16348

 

Ålands lärarförening r.f.

Storagatan 14

22100 MARIEHAMN

 

lararforeningen@aland.net

Prenumerera email
  • Grey Facebook Icon

© 2018 Marcus Gustafsson och Karsten Steiner