• KS

Vårmötet med FSL’s ordförande Inger Damlin


På ett välbesökt digitalt vårmöte (nästan 50 pers) hälsades efter de stadgeenliga förhandlingarna FSL’s Ordförande Inger Damlin välkommen. Hon berättade om föreningens vårens stora frågor som handlar bl.a. om pandemin, den förlängda skolplikten och rikets kommunalval. Efter det fick medlemmarna ställer frågor och kommentera. Hon hoppas att äntligen få komma ”på riktig” på hösten till Åland, efter att det nu blev tre inställda resor.Utöver det kunde ÅLF’s styrelse berätta om att de under de närmaste veckorna komma att utrusta varje åländska lärarrum med en egen massagesits som skall hjälpa att alla medlemmar kan må bättre på rasterna och locka flera att förstå att ”vi håller alla våra medlemmar om ryggen”.

6 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla
OM OSS

Ålands lärarförening r.f. samlar åländska lärare både från grundskolan och gymnasiet. Föreningen är i sin tur ansluten till Finlandsvenska lärarförbundet FSL. som är en del av OAJ. Förhandlingarna sköts av Akava Åland r.f. 

ADRESS

Tel. +358 400686150 (ordf.)

Medlemssekr. Akava-Å: 018-16348

 

Ålands lärarförening r.f.

Storagatan 14

22100 MARIEHAMN

 

lararforeningen@aland.net

Prenumerera email
  • Grey Facebook Icon

© 2018 Marcus Gustafsson och Karsten Steiner