top of page
  • Skribentens bildKS

Fullmäktigemöte IRL

Äntligen kunde FSL’s fullmäktige mötas igen ”face to face” på plats i Tammerfors.

Många motioner och ett initiativ blev behandlade. Budgeten och nästa årets verksamhetsplan blev godkända. Eftersom det är snart dags att förhandla ett nytt löneavtal (som ligger ju i botten till ett eget åländskt avtal) var det viktig för förhandlarna som sitter i OAJ´s olika utskott och i styrelsen att få veta vad "fältet" prioriterar just nu. På sidan om fanns även tid att dela ut förtjänsttecknet i silver. Undertecknande ordförande tackar för de fina ord som hade formulerats. På plats från Åland fanns förutom jag (FSL's styrelse), även föreningens viceordförande Camilla Hellsten och Ålands gymnasielärarnas ordförande Kimmo Mattsson.26 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page